Listed today

2 rooms apartment of 91m² in Malmö

Falkenbergsgatan 7, 214 36 Malmö, Sweden

12 650 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

2 rum och kök Falkenbergsgatan 7 Malmö 214 24

Charmig och modern lägenhet med högt i tak nära MöllanVälkommen till denna stilfulla och välplanerade lägenhet på fjärde våningen i en vacker fastighet från 1931. Här bor du med klassiska attribut som generös takhöjd och stora fönsterpartier som skapar ett fantastiskt ljusinsläpp och en luftig känsla genom hela bostaden.Lägenheten erbjuder moderna och smakfulla materialval med släta vita väggar och ekparkett som ger ett stilrent och tidlöst intryck. Köket är elegant inrett i vitt och utrustat med rostfria vitvaror, diskmaskin samt inbyggd mikro – perfekt för dig som uppskattar både funktion och design.Det renoverade badrummet är helkaklat med vitt kakel och mörkgrå klinker samt utrustat med duschväggar i glas och nytt sanitetsporslin. För extra bekvämlighet finns även egen tvättpelare installerad i bostaden.Här bor du i ett av Malmös mest levande och populära områden med Möllevången runt hörnet. Området erbjuder ett rikt utbud av restauranger, caféer, kultur och nöjesliv samtidigt som du har närhet till mataffärer, service och goda kommunikationer. Det är ett perfekt läge för dig som vill ha stadens puls nära men samtidigt bo bekvämt i en charmig fastighet med karaktär.I hyran ingår värme, vatten samt basutbud av tv-kanaler via Sappa. Internet tecknas separat med någon av de leverantörer som finns tillgängliga i fastigheten. Alla intresseanmälningar på våra lediga lägenheter görs via hemsidan. För mer info om vår uthyrningspolicy hittar ni på: Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar.Observera att interiörbilderna är digitalt möblerade och justerade. Avvikelser förekommer. Varmt välkommen att upptäcka ett hem med både charm, modern komfort och ett fantastiskt läge i hjärtat av Malmö! Hyran är 2025 års hyresnivå. 

Property type

apartment

Rooms

2

Size

91 m²

Price

12 650 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Price per m²

139 kr

Map

The listing is located at Falkenbergsgatan 7, 214 36 Malmö, Sweden

Loading map