Listed 3 days ago

2 rooms apartment of 46m² in Tumba

Gröndalsvägen, 147 53 Tumba, Sweden

12 328 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: ASAP

2 rum och kök på Gröndalsvägen 24, ledig lägenhet i Tumba

2 rum och kök Bostäderna i den första etappen kan sökas av personer som har fyllt 65 år. Nästkommande etapper kan sökas av alla, från 18 år och uppåt. Du kan göra intresseanmälan på upp till tio bostäder. Läs mer om Tumba Port och hur du anmäler ditt intresse här . VIKTIGT KRAV Efter att hyran är betald ska du ha ett visst belopp kvar att leva på. Botkyrkabyggen utgår från Konsumentverkets riktlinjer för skälig levnadsstandard. För 2026 gäller: 6 243 kronor för ensamstående vuxen 10 314 kronor för makar eller sambor För pensionärer och studerande är kravet 20 procent lägre. Särskild inkomstprövning kan göras. REGLER Max 4 personer får bo i lägenheten Du ska vara folkbokförd i bostaden och använda den som permanentboende Du behöver ha en giltig hemförsäkring Du ska ha fyllt 18 år och vara folkbokförd i Sverige, vara EU- eller nordisk medborgare eller ha permanent uppehållstillstånd Du som redan är hyresgäst hos Botkyrkabyggen Tänk på att uppsägningstiden för din nuvarande bostad är tre månader. Det kan innebära en period med dubbel hyra, beroende på när ditt nya avtal börjar gälla. Tumba är centralorten i Botkyrka kommun, en plats med citykänsla, köpcentrum, pendeltåg och attraktiva boendemiljöer.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

46 m²

Price

12 328 kr

Rental period

Unlimited

Available from

ASAP

Price per m²

268 kr

Map

The listing is located at Gröndalsvägen, 147 53 Tumba, Sweden

Loading map