Listed yesterday

2 rooms apartment of 58m² in Katrineholm

Sibeliusgatan, 641 80 Katrineholm, Sweden

7 194 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-09-2026

2 rum och kök Sibeliusgatan 3 Katrineholm 641 33

Seniorvänlig 2 rok med balkong och fantastisk utsikt – Sibeliusgatan 3Välkommen till denna charmiga och välplanerade tvårumslägenhet på Sibeliusgatan 3!Belägen på våning sju av åtta i en vackert bevarad fastighet från 1930 erbjuds här ett trivsamt och välhållet hem med fantastisk utsikt över staden. Med sina 58 kvm och genomtänkta planlösning passar lägenheten perfekt för dig som söker ett bekvämt och lugnt boende med närhet till service och kommunikationer.Lägenheten erbjuder ljusa och generösa ytor för både umgänge och avkoppling. Vardagsrummet har utgång till en härlig balkong i västerläge där du kan njuta av eftermiddagssol och den fina utsikten över omgivningarna. Köket är funktionellt och hemtrevligt, och badrummet är utrustat med badkar för extra komfort. Dessutom finns en praktisk klädkammare som ger goda förvaringsmöjligheter.Fastigheten är lugn och seniorvänlig med hiss, vilket skapar ett bekvämt boende för många olika livssituationer. De stora kringliggande grönytorna erbjuder plats för både rekreation och aktivitet i en trivsam miljö.Här bor du med gångavstånd till centrum, resecentrum samt vård och tandvård, vilket gör vardagen enkel och smidig. Området erbjuder en kombination av närhet till stadens utbud och lugna omgivningar med grönska och fina promenadstråk.Inflyttning sker enligt överenskommelse och möjlighet finns till viss anpassning efter uppsägningstid.Välkommen med din ansökan och upptäck ditt nya hem på Sibeliusgatan 3.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

58 m²

Price

7 194 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-09-2026

Elevator

Yes

Balcony

Yes

Price per m²

124 kr

Map

The listing is located at Sibeliusgatan, 641 80 Katrineholm, Sweden

Loading map