Listed today

3 rooms apartment of 89m² in Malmö

Falkenbergsgatan 3A, 214 24 Malmö, Sweden

13 002 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

3 rum och kök Falkenbergsgatan 2 B Malmö 214 24

Modern vindslägenhet med utsikt över Malmös takåsar Välkommen högst upp i huset till denna stilrena och nyrenoverade vindslägenhet på attraktiva Falkenbergsgatan. Här bor du med härlig utsikt över takåsarna i ett modernt hem som renoverades 2023 – perfekt för dig som söker ett bekvämt boende med både charm och citynära läge.Om lägenhetenBostaden erbjuder en ljus och modern interiör med genomgående vita väggar och nya parkettgolv som skapar en luftig och trivsam känsla. Det nya köket är smakfullt inrett och utrustat med moderna vitvaror såsom diskmaskin, mikrovågsugn, spishäll, ugn, spisfläkt samt kyl och frys.Det helkaklade badrummet renoverades samtidigt och har nytt porslin samt trendiga duschväggar som ger en elegant och modern finish.Fastigheten har hiss som tar dig bekvämt hela vägen upp till lägenheten.Ingår i hyranVärme, vatten och kabel-tv grundutbud ingår i den angivna hyran. Bredband och hushållsel ingår ej. Alla intresseanmälningar på våra lediga lägenheter görs via hemsidan. För mer info om vår uthyrningspolicy hittar ni på: Vi reserverar oss för eventuella felskrivningar.Observera att interiörbilderna är digitalt möblerade och justerade. Avvikelser förekommer.Om områdetPå Falkenbergsgatan bor du på en lugn tvärgata i en levande och populär del av Malmö. Bara ett stenkast bort ligger Folkets Park – en av stadens mest uppskattade mötesplatser med grönområden, caféer och evenemang för både vuxna och barn året om. För dig som pendlar finns mycket goda kommunikationer via Triangeln Station och Södervärns busstorg, vilket gör det enkelt att ta sig vidare både inom Malmö och till övriga Skåne. Området erbjuder dessutom ett stort utbud av restauranger, service och kultur inom bekvämt gångavstånd.ÖvrigtInteriörbilderna i annonsen är referensbilder. Alla intresseanmälningar på våra lediga lägenheter görs via hemsidan. För mer information om uthyrningspolicy, vänligen besök Hom.Varmt välkommen att anmäla ditt intresse! 

Property type

apartment

Rooms

3

Size

89 m²

Price

13 002 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Elevator

Yes

Price per m²

146 kr

Map

The listing is located at Falkenbergsgatan 3A, 214 24 Malmö, Sweden

Loading map