Listed yesterday

3 rooms apartment of 72m² in Jönköping

Gröna gatan, 553 35 Jönköping, Sweden

9 117 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

3 rum och kök Gröna Gatan 26 C Jönköping 553 36

Rymlig 3 rum och kök med charmigt läge på Söder i JönköpingVälkommen till denna rymliga trerumslägenhet på tredje våningen i populära Söder i Jönköping. Här bor du i en bostad med klassiska detaljer, generösa ytor och ett trivsamt ljusinsläpp – perfekt för dig som söker ett bekvämt och centralt boende.Lägenheten erbjuder ett stort vardagsrum med vacker fiskbensparkett som skapar en elegant och hemtrevlig känsla. Köket har äldre charm med ljusa luckor och gott om förvaringsmöjligheter. Badrummet är utrustat med plastmatta och kakel samt badkar, handdukstork och förberedd anslutning för tvättmaskin.Om lägenheten3 rum och kökBelägen på tredje våningenRymliga och lättmöblerade ytorVardagsrum med fiskbensparkettÄldre kök med ljusa köksluckorBadrum med badkar och handdukstorkFörberett för tvättmaskinVärme och varmvatten ingår i hyranHushållsel och internet tillkommerOm området – Söder i JönköpingSöder är ett av Jönköpings mest uppskattade områden med närhet till både stadspuls och grönområden. Här finns ett brett utbud av caféer, restauranger, butiker och service inom bekvämt gångavstånd. Kommunikationerna är goda med närhet till kollektivtrafik och centrala Jönköping, vilket gör området attraktivt för både studenter, par och familjer. Vätterns strandpromenader och citykärnan nås enkelt till fots eller med cykel.Viktig informationLäs gärna igenom vår uthyrningspolicy för att se vilka krav som gäller för att bli hyresgäst hos oss:

Property type

apartment

Rooms

3

Size

72 m²

Price

9 117 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Price per m²

127 kr

Map

The listing is located at Gröna gatan, 553 35 Jönköping, Sweden

Loading map