Listed yesterday

2 rooms apartment of 52m² in Gothenburg

Karlavagnstorget, 402 71 Gothenburg, Sweden

14 356 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 13-05-2026

apartment for rent at Göteborg

Om Karlatornet: Välkommen till Karlatornet – Nordens högsta och mest ikoniska byggnad, beläget i hjärtat av Karlastaden på Lindholmen i Göteborg. Med sina imponerande 246 meter och 74 våningar erbjuder Karlatornet en oslagbar utsikt över staden och skärgården. Lägenheterna är utformade med en genomtänkt design, där noggrant utvalda materialval och välplanerade planlösningar skapar en trivsam boendemiljö. Stora fönster från golv till tak, stilrena vitvaror och smarta förvaringslösningar bidrar till både funktion och komfort. Om bostaden: På 10:e våningen ges du nu möjligheten att hyra denna lägenhet. I hyresavgiften inkluderas uppvärmning, kall- och varmvatten samt el. -Induktionshäll med inbyggd ugn -Inbyggd mikrovågsugn -Diskmaskin -Helkaklat badrum -Kombimaskin -Walk-in closet -Förrådsutrymme i lägenhet På planritningen kan du se vart i huset bostaden är belägen och i vilket väderstreck den ligger. Att hyra i Karlatornet: Lägenheterna hyrs ut i andra hand via Fastighets AB Balder med ett avstående från besittningsskydd. Din boendetid är garanterad till minst 12 månader och kan vara upp till 4 år. Bostaden hyrs ut omöblerad och skall nyttjas som bostad. SERVICE Som boende i Karlatornet har du tillgång till exklusiva gemensamma utrymmen, såsom biograf, bibliotek, takterrass, Pet Spa och gym. För den som önskar erbjuds även hotellservice och spa mot en extra kostnad. PARKERING Parkering: Karla Garage är Karlastadens egen garageoperatör. Under Karlastadens samtliga kvarter huserar garaget som, när det är helt färdigställt, kommer innefatta 767 parkeringsplatser för bilar, och hela 4 400 cykelparkeringar. Läs mer på https://garage.karlastaden.se/

Property type

apartment

Rooms

2

Size

52 m²

Price

14 356 kr

Rental period

Unlimited

Available from

13-05-2026

Price per m²

276 kr

Map

The listing is located at Karlavagnstorget, 402 71 Gothenburg, Sweden

Loading map