Listed yesterday

1 room apartment of 32m² in Sundbybergs kommun

Franstorpsvägen 14, 172 66 Sundbybergs kommun, Sweden

7 014 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 19-05-2026

apartment for rent at Sundbyberg

Topprenoverad lägenhet om 1 rum och kök enligt HEM-konceptet. Lägenheten är ljus och hemtrevlig med vitmålade väggar och golv av ek-parkett. I hallen finns ett praktiskt klinkergolv i grått samt säkerhetsdörr. Köket har vita luckor med stålhandtag, kyl, frys, diskmaskin, spishäll med varmluftsugn, fläkt och inbyggd mikro. Badrummet är helkaklat. Här hittar ni bekvämligheter som tvättmaskin/torktumlare, kommod och spegel med belysning samt golv med komfortvärme. Bilderna är exempel på hur en HEM-renoverad lägenhet kan se ut. Välkommen HEM OMGIVNING Franstorpsvägen ligger centralt beläget i Sundbyberg i stadsdelen Lilla Alby. Här bor man med närhet till fina strövområden som marabouparken och Bällstaån. Rakt över gatan ligger signalfabriken med ett flertal butiker och restauranger. Inom gångavstånd finns ett flertal mataffärer, apotek samt restauranger. I närheten finner ni även Bromma Blocks - handelsplats. KOMMUNIKATIONER Inom gångavstånd finner ni tvärbanan som går mellan Sickla-Solna, pendeltåg mot Bålsta samt Västerhaninge. Till Stockholm city tar det endast 9 minuter med pendeltåg. Vid Sundbybergsstation finner ni även tunnelbanans blå-linje samt bussar till Solna, Hallonbergen, Karolinska sjukhuset med flera.

Property type

apartment

Rooms

1

Size

32 m²

Price

7 014 kr

Rental period

Unlimited

Available from

19-05-2026

Price per m²

219 kr

Map

The listing is located at Franstorpsvägen 14, 172 66 Sundbybergs kommun, Sweden

Loading map