1 room apartment of 60m² in Malmö

Sturegatan 7a, 211 49 Malmö, Sweden

10 297 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-04-2026

apartment for rent in Sturegatan 7 B, Malmö, Rörsjöstaden

Helrätt tvåa i härligt vacker sekelskiftes fastighet i lugna men centralt belägna Rörsjöstaden. Lägenheten renoverades 2011 med nytt kök och nytt badrum så känslan av "ljust och fräscht" är påtaglig. Lägenheten har de flesta tidstypiska attributen i behåll såsom trägolv och högt i tak med stuckatur. Fastigheten har hiss men inga balkonger. Gården är välskött och har både ett miljörum och cykelförvaring under tak. Tvättstugorna ligger i källaren och där finner man även förråden. I fastigheten finns både kabel-tv och bredband. - Alla är välkomna att söka HSB Malmös hyreslägenheter, men de tilldelas i första hand dem som är medlemmar och bosparar hos HSB. Ni hittar mer info om vad det innebär att vara bosparare på HSB Malmös uthyrningspolicy hittar ni här: -

Property type

apartment

Rooms

1

Size

60 m²

Price

10 297 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-04-2026

Price per m²

172 kr

Map

The listing is located at Sturegatan 7a, 211 49 Malmö, Sweden

Loading map