Listed yesterday

2 rooms apartment of 65m² in Helsingborg

Föreningsgatan 29, 254 38 Helsingborg, Sweden

9 651 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

apartment for rent in Tågaborg

Välkommen till en charmig och attraktiv takvåning högst upp på Föreningsgatan 29 i populära Tågaborg – en av Helsingborgs mest eftertraktade stadsdelar. Visning erbjuds innan kontraktsskrivning. Nu finns möjligheten att hyra en 2:a om 65 kvm med ett fantastiskt läge högst upp i huset på Föreningsgatan 29, i charmiga Tågaborg. Här bor du med närhet till både city, havet och grönområden – samtidigt som du kan njuta av lugnet i ett etablerat och trivsamt kvarter. Lägenheten genomgår just nu en omfattande uppfräschning där badrummet renoveras och hela bostaden målas om, vilket ger ett modernt och fräscht helhetsintryck. I hallen möts du av stilrena klinkers som är både praktiska och lättskötta. I övriga rum ligger parkett som skapar en varm och ombonad känsla. Den genomtänkta planlösningen om 65 kvm erbjuder ett vardagsrum med härligt ljusinsläpp, ett rogivande sovrum samt ett funktionellt kök med arbetsytor och förvaring. Att bostaden är belägen högst upp i huset ger en extra känsla av avskildhet och lugn.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

65 m²

Price

9 651 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Price per m²

148 kr

Map

The listing is located at Föreningsgatan 29, 254 38 Helsingborg, Sweden

Loading map