Listed today

1 room apartment of 34m² in Halmstad

Lundgrens gata 4, 302 48 Halmstad, Sweden

6 181 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: ASAP

Lundgrens gata 4

Lundgrens Trädgårdar, en helt ny del av Halmstad, med spännande industriarkitektur och gröna innergårdar. HFAB har byggt totalt 243 lägenheter i två kvarter. Fasaderna består av olika varianter av tegel med industriella inslag. Innergårdar är trivsamma och har mysiga mötesplatser och rikligt med grönska. Här hittar du även inslag av återvunnet tegel från de gamla fabriksbyggnaderna. Lundgrens Trädgårdar ligger nära till de mesta och ändå lite avskilt. Lundgren Norra del består av 100 lägenheter, fördelade på 1-5 rum och kök. De allra flesta lägenheterna har balkong eller uteplats, förråd på vinden och härlig innergård. Det finns cykelparkering på markplan. Vill du förvara din cykel inlåst finns det plats i ditt vindsförråd. Den fasta inredningen och materialvalen är ljusa och tidlösa. Köksluckorna har en grå färg som ger en varmare känsla och som passar fint med ekparkett och vita väggar. Diskmaskin ingår. Badrum med kakel och klinker, frostade duschväggar och tvättmaskin/torktumlare. De mindre lägenheterna har en kombinerad tvättmaskin/torktumlare. Spegelskåp och kommod ger bra förvaringsmöjligheter. Hyreshöjande val i dessa lägenheter kan göras från och med juni 2035. Parkeringsplats finns i anslutning till fastigheterna. För att parkera krävs parkeringstillstånd som hyrs via e Övrig information För lägenheterna i kvarteret Lundgrens Trädgårdar tillkommer kostnad för varmvatten och hushållsel som HFAB levererar och mäter.

Property type

apartment

Rooms

1

Size

34 m²

Price

6 181 kr

Price per m²

182 kr

Map

The listing is located at Lundgrens gata 4, 302 48 Halmstad, Sweden

Loading map