Listed 5 days ago
Täppuddsvägen, 748 30 Dannemora, Sweden
5 585 kr / month
Nu blir en välplanerad och ljus tvåa ledig i lugna och natursköna Dannemora 🌿 Denna trevliga tvåa ligger en trappa upp på Täppuddsvägen och erbjuder ett bekvämt boende med gott om ljusinsläpp. Utanför huset finns en stor och skön trädgård där du kan njuta av lugnet 🌳 📶 Fiber finns installerat i huset för snabbt internet – hyresgästen tecknar eget abonnemang. 🧺 Egen tvättmaskin finns i lägenheten. Perfekt för dig som söker ett trivsamt boende i en rofylld miljö nära naturen. I Dannemora bor man med äppelträd och fågelsång. Kulturmiljön i det gamla gruvområdet, som en gång skapade landets välstånd, finns kvar att se. Husen ligger i ett lugnt område med stora grönytor och fina promenadvägar i närområdet. Tvättstuga finns i området, parkeringsplatser finns att hyra på gården. Dannemora är ett mysigt litet samhälle som ligger i direkt anslutning till Österbybruk. Pendlingsavstånd till Uppsala är en dryg halvtimme. Det lilla samhället tillhör Östhammars kommun – läs gärna mer på kommunens hemsida: Då vi saknar bilder från det aktuella lägenheten, visar vi bilder från en liknande lägenhet i området.
Nu blir en välplanerad och ljus tvåa ledig i lugna och natursköna Dannemora 🌿 Denna trevliga tvåa ligger en trappa upp på Täppuddsvägen och erbjuder ett bekvämt boende med gott om ljusinsläpp. Utanför huset finns en stor och skön trädgård där du kan njuta av lugnet 🌳 📶 Fiber finns installerat i huset för snabbt internet – hyresgästen tecknar eget abonnemang. 🧺 Egen tvättmaskin finns i lägenheten. Perfekt för dig som söker ett trivsamt boende i en rofylld miljö nära naturen. I Dannemora bor man med äppelträd och fågelsång. Kulturmiljön i det gamla gruvområdet, som en gång skapade landets välstånd, finns kvar att se.
Husen ligger i ett lugnt område med stora grönytor och fina promenadvägar i närområdet. Tvättstuga finns i området, parkeringsplatser finns att hyra på gården. Dannemora är ett mysigt litet samhälle som ligger i direkt anslutning till Österbybruk. Pendlingsavstånd till Uppsala är en dryg halvtimme. Det lilla samhället tillhör Östhammars kommun – läs gärna mer på kommunens hemsida: Då vi saknar bilder från det aktuella lägenheten, visar vi bilder från en liknande lägenhet i området.
Property type
apartment
Rooms
2
Size
50 m²
Price
5 585 kr
Rental period
Unlimited
Available from
01-09-2026
Garden
Yes
Rural
Yes
Parking
Yes
Price per m²
112 kr
The listing is located at Täppuddsvägen, 748 30 Dannemora, Sweden
Loading map