4 rooms apartment of 101m² in Alvesta

Storgatan, 342 30 Alvesta, Sweden

10 957 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: ASAP

Storgatan 27

Stjärnhuset är byggt 1960 och har genomgått en totalrenovering. Huset har fem våningar med hiss och ligger centralt med närhet till grönområde och matvaruaffär. Här finns lägenheter med 1-4 rk. Must-carry kanalerna ingår, fler kanaler kan köpas till. Området är anslutet till öppet nät för TV och fiber. Parkeringsplatser finns i anslutning till huset. I husets källare finns lägenhetsförråden och i markplan miljöhus och cykelrum. Från centrum har du gångavstånd till Alvestas grundskolor och gymnasieskola, bibliotek, bank, systembolag samt dagligvaruhandel och allehanda butiker. Den som vill hålla sig aktiv har dessutom gångavstånd till badhus, ishall, idrottsanläggning med allvädersbanor, Alvesta har även ett brett utbud av restauranger i centrum som erbjuder lunch- och kvällsmenyer. Som boende i Allbohus centrala bostäder i Alvesta har du gångavstånd till Alvesta tågstation som utgör knutpunkten mellan södra stambanan och kust till kustbanan. Detta medför väldigt goda pendlingsmöjligheter för den som inte jobbar i Alvesta. Under lediga dagar kan tågen bekvämt ta er till olika utflyktsmål så att ni inte behöver trängas i en bil hela vägen.

Property type

apartment

Rooms

4

Size

101 m²

Price

10 957 kr

Price per m²

108 kr

Map

The listing is located at Storgatan, 342 30 Alvesta, Sweden

Loading map