Publicerad idag

2-rums lägenhet på 54m² i Göteborg

Karlavagnstorget, 402 71 Gothenburg, Sweden

14 652 kr / månad

Hyresperiod: Obegränsad
Tillgänglig från: 11-05-2026

apartment for rent at Göteborg

Välkommen till Karlatornet – Nordens högsta och mest ikoniska byggnad, beläget i hjärtat av Karlastaden på Lindholmen i Göteborg. Med sina imponerande 246 meter och 74 våningar erbjuder Karlatornet en oslagbar utsikt över staden och skärgården. Lägenheterna är utformade med en genomtänkt design, där noggrant utvalda materialval och välplanerade planlösningar skapar en trivsam boendemiljö. Stora fönster från golv till tak, stilrena vitvaror och smarta förvaringslösningar bidrar till både funktion och komfort. I hyresavgiften inkluderas uppvärmning, kall- och varmvatten samt hushålls-el. -Induktionshäll med inbyggd ugn -Inbyggd mikrovågsugn -Diskmaskin -Helkaklat badrum -Kombimaskin -Förrådsutrymme i lägenheten På planritningen kan du se vart i huset bostaden är belägen och i vilket väderstreck den ligger. Att hyra bostad i Karlatornet: Lägenheterna hyrs ut i andra hand via Fastighets AB Balder med ett avstående från besittningsskydd. Din boendetid är garanterad till minst 6 månader och kan vara upp till 4 år. Bostaden hyrs ut omöblerad och skall nyttjas som bostad. OMGIVNING Som boende i Karlatornet har du tillgång till exklusiva gemensamma utrymmen, såsom biorum, bibliotek, takterrass, Pet Spa och gym. För den som önskar erbjuds även hotellservice och spa mot en extra kostnad. SERVICE Som boende i Karlatornet har du tillgång till exklusiva gemensamma utrymmen, såsom biograf, bibliotek, takterrass, Pet Spa och gym. För den som önskar erbjuds även hotellservice och spa mot en extra kostnad. PARKERING Parkering: Karla Garage är Karlastadens egen garageoperatör. Under Karlastadens samtliga kvarter huserar garaget som, när det är helt färdigställt, kommer innefatta 767 parkeringsplatser för bilar, och hela 4 400 cykelparkeringar. Läs mer på garage.karlastaden.se

Bostadstyp

lägenhet

Rum

2

Storlek

54 m²

Pris

14 652 kr

Hyresperiod

Obegränsad

Tillgänglig från

11-05-2026

Pris per m²

271 kr

Karta

Annonsen ligger på Karlavagnstorget, 402 71 Gothenburg, Sweden

Laddar karta