Publicerad för 2 dagar sedan

3-rums lägenhet på 87m² i Göteborg

Karlavagnstorget, 402 71 Gothenburg, Sweden

20 271 kr / månad

Hyresperiod: Obegränsad
Tillgänglig från: 20-05-2026

apartment for rent at Göteborg

Om Karlatornet: Välkommen till Karlatornet – Nordens högsta och mest ikoniska byggnad, beläget i hjärtat av Karlastaden på Lindholmen i Göteborg. Med sina imponerande 246 meter och 74 våningar erbjuder Karlatornet en oslagbar utsikt över staden och skärgården. Lägenheterna är utformade med en genomtänkt design, där noggrant utvalda materialval och välplanerade planlösningar skapar en trivsam boendemiljö. Stora fönster från golv till tak, stilrena vitvaror och smarta förvaringslösningar bidrar till både funktion och komfort. Om bostaden: På 42:e våningen ges du nu möjligheten att hyra denna lägenhet med milsvid utsikt över Göteborg. Din boendetid är garanterad till minst 6 månader från att bostaden tillträds. I hyresavgiften inkluderas uppvärmning, kall- och varmvatten samt el. Balkong Induktionshäll Mikrovågsugn Ugn i högskåp Separerad kyl och frys Diskmaskin Helkaklat badrum Tvättmaskin och torktumlare Externt förråd På planritningen kan du se vart i huset bostaden är belägen och i vilket väderstreck den ligger. Att hyra i Karlatornet: Lägenheterna hyrs ut i andra hand via Fastighets AB Balder med ett avstående från besittningsskydd. Din boendetid är garanterad till minst 6 månader och kan vara upp till 4 år. Bostaden hyrs ut omöblerad och skall nyttjas som bostad. OMGIVNING Som boende i Karlatornet har du tillgång till exklusiva gemensamma utrymmen, såsom biorum, bibliotek, takterrass, Pet Spa och gym. För den som önskar erbjuds även hotellservice och spa mot en extra kostnad. SERVICE Som boende i Karlatornet har du tillgång till exklusiva gemensamma utrymmen, såsom biograf, bibliotek, takterrass, Pet Spa och gym. För den som önskar erbjuds även hotellservice och spa mot en extra kostnad.

Bostadstyp

lägenhet

Rum

3

Storlek

87 m²

Pris

20 271 kr

Hyresperiod

Obegränsad

Tillgänglig från

20-05-2026

Pris per m²

233 kr

Karta

Annonsen ligger på Karlavagnstorget, 402 71 Gothenburg, Sweden

Laddar karta