Listed today
Wachtmeister Galleria, Arklimästaregatan, 371 35 Karlskrona, Sweden
6 791 kr / month
3 rum och kök med kallhyraVälkommen till en härlig 3-rumslägenhet i trevliga kvarteret Wachtmeister. Här möts du av klassisk sekelskifteskänsla med högt i tak, vackra stuckaturer, spegeldörrar och tre kakelugnar, varav två är i bruk.Finns inga bilder inifrån lägenheten att tillgå.Om bostadenLägenheten har ett mysigt kök med gott om förvaring och generösa sällskapsytor med charmiga originaldetaljer. Relativt nya element och varmvattenberedare bidrar till bättre energieffektivitet. Badrummet är av äldre standard och dusch ligger i separat utrymme. Observera att hiss inte finns.Läge och närområdeHär bor du mitt i Karlskronas centrum med shopping, matställen och service i Wachtmeister Galleria precis intill. Tågstationen ligger bara några kvarter bort, stadsbussarnas nav på Parkgatan finns strax intill och vid Fisktorget når du även skärgårdstrafiken. Området passar dig som vill ha stadsliv, historia och närhet till både kommunikationer och havsnära miljöer.HyresvillkorKallhyra: kostnad för uppvärmning, el, varmvatten och bredband tillkommerTele2:s grundutbud för tv ingår i hyranTillgång till öppet bredbandsnät via fiber, drivet av iTUX
3 rum och kök med kallhyraVälkommen till en härlig 3-rumslägenhet i trevliga kvarteret Wachtmeister. Här möts du av klassisk sekelskifteskänsla med högt i tak, vackra stuckaturer, spegeldörrar och tre kakelugnar, varav två är i bruk.Finns inga bilder inifrån lägenheten att tillgå.Om bostadenLägenheten har ett mysigt kök med gott om förvaring och generösa sällskapsytor med charmiga originaldetaljer. Relativt nya element och varmvattenberedare bidrar till bättre energieffektivitet. Badrummet är av äldre standard och dusch ligger i separat utrymme. Observera att hiss inte finns.Läge och närområdeHär bor du mitt i Karlskronas centrum med shopping, matställen och service i Wachtmeister Galleria precis intill.
Tågstationen ligger bara några kvarter bort, stadsbussarnas nav på Parkgatan finns strax intill och vid Fisktorget når du även skärgårdstrafiken. Området passar dig som vill ha stadsliv, historia och närhet till både kommunikationer och havsnära miljöer.HyresvillkorKallhyra: kostnad för uppvärmning, el, varmvatten och bredband tillkommerTele2:s grundutbud för tv ingår i hyranTillgång till öppet bredbandsnät via fiber, drivet av iTUX
Property type
apartment
Rooms
3
Size
81 m²
Price
6 791 kr
Rental period
Unlimited
Available from
01-09-2026
Elevator
Yes
Price per m²
84 kr
The listing is located at Wachtmeister Galleria, Arklimästaregatan, 371 35 Karlskrona, Sweden
Loading map