Listed today

3 rooms apartment of 80m² in Gothenburg

Tamburingatan 7, 421 46 Gothenburg, Sweden

13 105 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 13-05-2026

apartment for rent at Västra frölunda

Välkommen till Tamburingatan 7! Här kommer du att bo i en välplanerad 3 rums lägenhet om 80 kvadratmeter. Bostaden erbjuder en hög komfort i form av fullutrustat kök med diskmaskin, två rymliga kyl och frys, induktions häll, inbyggd mikrovågsugn. Badrummet är helkaklat med duschväggar i glas, komfortvärme, handdukstork samt tvättmaskin och torktumlare. Lägenhetsförrådet finner ni i lägenheten. OBS! Normalt slitage kan förekomma i lägenheten. Då ingen fysisk visning kommer att hållas, hyr du lägenheten baserat på ritning. Annonserad hyra avser 2026 års hyresnivå avvikelser på planritning kan förekomma. OMGIVNING Här bor du i en ljus och öppen lägenhet med närhet till shopping och allmänna kommunikation. Gemensamt för Frölunda Park är den socialt tilltalande utemiljön, alla delningstjänster, närheten till shopping, avkoppling och friluftsliv – samt inte minst de nya moderna bostäderna. Vi satsar på ett hållbart miljöarbete när vi bygger som visar sig på olika sätt. Bland annat har vi installerat en bil-pool som du kan nyttja när behovet dyker upp. I Frölunda Park har vi också byggt upp en grannlaga miljö som bland annat består av flertal lekplatser, sittgrupper, grillplatser, odlingsplatser och underjordiska bilgarage. KOMMUNIKATIONER På Frölunda torg finns resecenter för såväl spårvagn som buss. Avstånd till spårvagn 350 meter och busshållplats 350 meter. Cykelbanor finns i anslutning till området. 17 kollektiva buss- och spårvagnslinjer, Västerleden och Dag Hammarskjöldsleden i all ära – för du bor verkligen mitt i ett nav av vägar och färdmedel. Men den största fördelen av alla kanske ändå är hur rak och snabb cykelleden till havet och centrum är. Dessutom lär den inte bli mindre intressant i framtiden. SERVICE Mataffär inom promenad avstånd samt hela Frölunda Torg med stort utbud av affärer. Finns det önskemål om parkeringsplats, är detta en separat kö. PARKERING Finns att hyra i mån av plats. Anmäl ditt intresse på Balder.se/parkering!

Property type

apartment

Rooms

3

Size

80 m²

Price

13 105 kr

Rental period

Unlimited

Available from

13-05-2026

Garage

Yes

Parking

Yes

Price per m²

164 kr

Map

The listing is located at Tamburingatan 7, 421 46 Gothenburg, Sweden

Loading map