1 room apartment of 84m² in Umeå

Rött, Axtorpsvägen 32, 903 37 Umeå, Sweden

10 241 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-04-2026

apartment for rent in Axtorpsvägen 36 B, Umeå, Berghem

Välkommen till Berghem! Här bor du med närhet till både Umeå universitet och Norrlands universitetssjukhus. I fastigheten, som ligger ca 2 km från centrum, finns 43 lägenheter från 1 rum med kokvrå till 4 rum och kök. Huset består av fyra våningar plus källare. Hiss finns vid entrén Axtorpsvägen 36 B, medan övriga trappuppgångar saknar hiss. I gatuplanet finns en restaurang och i källaren hittar du förråd, gemensam bastu och tvättstugor. På gården finns en lekplats med gungor och sandlåda samt en grillplats. Lägenheter att hyra hos HSB Norr Vad händer efter ansökan? När sista ansökningsdag passerat påbörjar vi fördelningsarbetet så snart vi kan. Du kan följa din ansökan genom att logga in på Mitt HSB på e/norr. Under din profil kan du klicka i att du vill ha notifieringar och därmed få e-post när det sker någon förändring i din intresseanmälan. Se till att du har rätt telefonnummer och e-postadress angiven i Mitt HSB så att du inte missar någon viktig information.

Property type

apartment

Rooms

1

Size

84 m²

Price

10 241 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-04-2026

Elevator

Yes

Rural

Yes

Price per m²

122 kr

Map

The listing is located at Rött, Axtorpsvägen 32, 903 37 Umeå, Sweden

Loading map