1 room apartment of 33m² in Alvesta

Kungsgrillen, Järnvägsgatan 3, 342 30 Alvesta, Sweden

4 242 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: ASAP

Järnvägsgatan 3

Bryggaren 18 är byggt 1954 och renoverat 2005. Här finns lägenheter med 1 rkv - 3 rk. Huset har 4 våningar med affärslokaler i bottenvåningen och ligger mitt i centrum nära järnvägsstationen. De flesta lägenheterna har balkong med utsikt mot järnvägsparken som är vacker året runt. Must-carry kanalerna ingår men fler kanaler kan köpas till. AllboHus är anslutna till öppet när för TV och fiber. Gratis parkeringsplatser finns utmed gatan och för den som vill går det att hyra bilplats i centralgarage. Från centrum har du gångavstånd till Alvestas grundskolor och gymnasieskola, bibliotek, bank, systembolag samt dagligvaruhandel och allehanda butiker. Den som vill hålla sig aktiv har dessutom gångavstånd till badhus, ishall, idrottsanläggning med allvädersbanor, Alvesta har även ett brett utbud av restauranger i centrum som erbjuder lunch- och kvällsmenyer. Som boende i Allbohus centrala bostäder i Alvesta har du gångavstånd till Alvesta tågstation som utgör knutpunkten mellan södra stambanan och kust till kustbanan. Detta medför väldigt goda pendlingsmöjligheter för den som inte jobbar i Alvesta. Under lediga dagar kan tågen bekvämt ta er till olika utflyktsmål så att ni inte behöver trängas i en bil hela vägen.

Property type

apartment

Rooms

1

Size

33 m²

Price

4 242 kr

Price per m²

129 kr

Map

The listing is located at Kungsgrillen, Järnvägsgatan 3, 342 30 Alvesta, Sweden

Loading map