3-rums lägenhet på 72m² i Göteborg

Doktor Allards Gata 72, 413 25 Gothenburg, Sweden

12 284 kr / månad

Hyresperiod: Obegränsad
Tillgänglig från: 04-05-2026

apartment for rent at Göteborg

Lägenheten är belägen på Doktor Allards gata 62 i Göteborg och erbjuder 3 rum och kök fördelat på 71,5 kvm. Bostaden ligger på våning 1. Det bågformade huset består av flera trapphus och är omsorgsfullt utformat för att harmoniera med den äldre bebyggelsen i området. Fasaderna är putsade och innergården är grön och trivsam, med stora gräsytor, trädäck och uteplatser som skapar goda möjligheter till både umgänge och avkoppling. Lägenheten har en funktionell planlösning med modern standard. Köket är förberett för diskmaskin och mikrovågsugn, och badrummet är utrustat med tvättmöjligheter i form av tvättmaskin och torktumlare eller kombimaskin. Till lägenheten hör även ett förråd i källaren. I huset finns en förskola på bottenplan, och när verksamheten är stängd är gårdens lekplats öppen för allmänheten. Området Guldheden är centralt beläget med närhet till service, grönområden och goda kommunikationer. Härifrån tar du dig enkelt till centrala Göteborg och stadens utbud.

Bostadstyp

lägenhet

Rum

3

Storlek

72 m²

Pris

12 284 kr

Hyresperiod

Obegränsad

Tillgänglig från

04-05-2026

På landet

Ja

Pris per m²

171 kr

Karta

Annonsen ligger på Doktor Allards Gata 72, 413 25 Gothenburg, Sweden

Laddar karta